top of page
Laminatové parkety

Prvá laminátová podlaha bola vyvinutá vo Švédsku v roku 1977, na trh sa ale dostala až v roku 1980. Tento, vtedy nový typ podlahovej krytiny sa veľmi rýchlo rozšíril aj do ostatných krajín Európy. Laminátové podlahy v prvých rokoch neboli síce vysoko kvalitné, ale vďaka pernamentnému rozvoju došlo koncom 80 – tych rokov k výraznemu pokroku v tejto oblasti.

laminátová,podlaha,alsafloor
Snímka obrazovky 2022-07-08 o 11.40.52.png
Logo_ter-Hürne-6530-0-01.png

Zloženie laminátových podláh
Laminát je v zásade zložený z viacerých vrstiev. Vrstva 1: Najprv je to úžitková a dekórová vrstva , podľa spôsobu produkcie ju tvorí jedna, alebo viacero vrstiev. Úžitkovú vrstvu tvorí špeciálne vytvrdzovaná živica – celulóza (overlay), ktorá zabezpečuje odolný povrch podlahy. Vrstva 2: Dekoračný papier vytvára atraktívny vzhľad podlahy. Vrstva 3: Pod dekórom je samotná nosná doska, ktorá je zložená z drevnej vlákniny (HDF). Vrstva 3: Na spodnej strane nosnej dosky je impregnovaná vrstva, ktorá zabezpečuje foremnú stabilitu nosnej dosky a zabraňuje vstupu vlhkosti do nosnej dosky.

Laminátová parketa je lisovaná z cca. 20-35cm drevovlánitej hmoty s prísadamy lepidiel na konečnú hrúbku 7, 8, 10, 12mm.

Laminátové parkety sa ľudovo nazývajú aj ,,plávajúca podlaha,,. Toto pomenovanie laminátových parkiet vzniklo spôsobom pokladania, kedže sa laminatové parkety pokladajú plávajúcim systémom čo znamená, že nie sú lepené o podklad. Parkety ktoré sa pokladajú plávajúcim systémom môžu byť ,ale aj veľkoplošné drevené parkety. Podmienka pre tento typ polkadky je suchý=klikový spoj. V súčastnosti sa už nevyrábajú spoje na laminatových parketách ktoré je nutné lepiť.

Štruktúry

Štruktúra na parkete verne imituje drevenú podlahu. Existuje nespočetne veľa rôznych štruktúr od rustikálnych hlbokých reliéfov až po super lesklé povrchy laminatových parkiet. Štruktúra na laminátovej parkete nemá nič spoločné s usádzaním nečistôt v reliéfe podlahy. Dnešné technológie výroby plávajúcej podlahy sú na veľmi vysokej úrovni a preto sa pri výrobe dbá aj na praktickú časť užívania podlahy ako napr. údržba.

plávajúca,podlaha,
plávajúca,podlaha,bratislava

Povrchy

Vačšina laminatových parkiet má antibakteriálnu úpravu. Antistatická úprva je už samozrejmosťou, nie však u parketách predávaných v obchodných centrách. Zloženie laminátových parkiet je z 98% drevená hmota a len 2% (vrchná laminovaná vrstva) je z umelého materiálu - Overlay. Tento povrch Overlay je upravený aby splnil všetky nároky na užívanie v domácnosti.

plávajúca,podlaha,bratislava
plávajúca,podlaha,bratislava

Cena parkety môže závisieť práve aj od štruktúry. Záleží od prepracovanosti a synchrónnemu zladeniu z kresbou na dekoračnom papiery. Lacnejšie parkety majú náhodnú kresbu dreva ,ktorá nekorešponduje s kresbou na papiery.Takto zladné raziace matrice sa preto vyrábajú na zákazku ku konkrétnemu dekóru.
Čím viac sa napodobní kresba a vzhľad dreva tým je konečná cena vyššia.

 

Hrúbky a záťažové triedy

Životnosť laminatovej podlahy závisi od jej hrúbky. Štandardná laminatová podlaha začína hrúbkou 7mm, všetko čo je pod 7mm sa nedá nazývať laminátová podlaha. Podľa záťažovej triedy parkety sa vyberá vhodná podlaha do priestoru kde chceme použiť laminatovú podlahu. Záťažovú triedu určuje hrúbka laminátovej vrstvy ,,overlay,, na vrchnej strane parkety, ktorá sa určuje v mikrónoch. Čím je overlay hrubší tým viac je určený do veľmi zaťaženého priestoru.

plávajúca,podlaha,bratislava

7mm parketa má vačšinou záťažovú triedu AC3/31. Táto záťažová trieda je určená do menej zaťaženého priestoru napr.: byt, dom

plávajúca,podlaha,bratislava
plávajúca,podlaha,bratislava

8mm parketa môže byť v triede AC3/31 ale aj AC4/32.
AC4/32 je vhodná do viac zaťaženého bytového priestoru, alebo mierne komerčného priestoru.

plávajúca,podlaha,bratislava,laminátová
plávajúca,podlaha,bratislava

10mm parketa, záťažová trieda AC4/32. 10mm laminátové parkety majú rovnakú záťažovú triedu ako 8mm parkety a však majú pevnejšiu a odolnejšiu nosnú dosku.

plávajúca,podlaha,bratislava,laminátová
plávajúca,podlaha,bratislava

12mm parketa je najhrušia laminátová parketa ktorá sa výraba v navyššej záťažovej triede AC5/33. Táto trieda je vhodná do veľmi užívaného priestoru, ako predajňa, kaviareň, ale nieje vylučené ani bytové použitie. 

plávajúca,podlaha,bratislava,laminátová

Priznaná V – špára

Takzvaná V – špára sa začala používať zhruba pred piatimi rokmi. Jedná sa vlastne o skosenie hrany parkety v 45 stup. uhle. Táto dizajnová, ale aj praktická úprava spoja parkety sa veľmi osvedčila. V súčastnosti sa vyrába 60% laminátovej podlahy práve s priznanovou V – špárou.

plávajúca,podlaha,bratislava

2V – špára je len na dlhých stranách parkety, tento dizajn vytvára na podlahe nekončiace dosky.

plávajúca,podlaha,bratislava

4V – špára je po celom obvode parkety. 4V dizajn vykresľuje laminatovú podlahu ako samostatné dosky čo vyzerá viac drevene.

Veľa zákazníkov má predsudok voči V – špáre. Pokiaľ by obavy zákaznikov boli na mieste, určite by tento typ spoja výrobci zastavili. Práve naopak. Argument zákazníka, že sa v špáre bude uržiavať špina je absolútne nezmyselný. V bytovom priestore nie je špina, ktorá by sa mohla zachytiť v spoji parkety. Vačší problém je zlá údržba laminátových, alebo drevených parkiet.
Veľa zákazníkov si myslí, že podlahu musia udržiavať vodou a to hneď niekoľko krát do týždňa. Toto však vôbec nieje potrebné. Laminátovú podlahu stačí pravidelne vysávať a umývanie na mokro úplne postačuje raz za mesiac a aj to iba na to určenými prostriedkami.
Laminátové parkety je zbytočné leštiť, polyšovať alebo podobne povrchovo upravovať. Laminát je umelý povrch, nie je to materiál ako drevo o ktoré sa treba starať a udržiavať ho.

 

Water protect - Vodeodolná laminátová podlaha

Laminátová podlaha ako taká je citlivá na zvýšenú vlhkosť prípadne na vodu ako takú. Tento typ podlahy sa skladá z lisovanej drevo vláknitej zmesi ktorá je pred lisovaním vysoká cca 35-40cm následne sa zlisuje na 7-8-12mm podľa potreby. Takto zlisovaný produkt sa ,,vysuší,, a putuje ďalej po výrobnej linke.. Pokiaľ príde nosná HDF doska do styku s vodou začne prirodzene nasávať vodu a rozpínať sa, resp. zväčšovať svoj objem. Tomuto neželanému efektu sa dá predísť. Niektorý výrobcovia impregnujú HDF dosku čo ale nebýva častokrát funkčné riešenie nakoľko 100% impregnácia celej HDF doska je veľmi nákladná. 

Ideálna impregnácia je povoskovanie spoju každej lamely-dosky. Takto povoskovaný spoj má dve funkcie. Lepšie sa táto podlaha montuje nakoľko povoskované spoje do seba ľahko zapadnú. A hlavne pokiaľ sa spoja dve lamely tak sa medzi nimi vytvorí vode nepriepustná vrstva spojením dvoch ,,voskových plôch,,. Laminátová podlaha je najnáchylnejšia na vodu práve v spoji. Na samotnom povrchu môže voda stáť aj mesiac a nijako nebude reagovať.

laminátová,podlaha
bottom of page